Δευτέρα, 20 Ιανουαρίου 2014

Έπαινος σε μαθήτρια του Λυκείου Κυπαρισσίας.

Σε Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Γελοιογραφίας-Κόμικς με θέμα «Οι νέοι σκιτσάρουν για την Ευρώπη» (Σεπτέμβριος-Δεκέμβριος 2013) που διοργάνωσε η Educartoon, το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών του Ιονίου Πανεπιστημίου «Ιστορική Έρευνα, Διδακτική και Νέες Τεχνολογίες» και η επιστημονική ένωση «Νέα Παιδεία», με αφορμή το Έτος Ευρωπαίου Πολίτη 2013, η μαθήτρια του Λυκείου Κυπαρισσίας Δήμητρα Καζή, απέσπασε τιμητικό έπαινο. Ο διαγωνισμός οργανώθηκε με την υποστήριξη της Αντιπροσωπείας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα.  
Συγκεκριμένα, συμμετείχαν μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων από όλη την Ελλάδα και από Ελληνικά σχολεία της Ευρώπης με πάνω από 1000 έργα, ατομικά ή ομαδικά.

Η κριτική επιτροπή αποτελείτο από τους :

Νίκο Νίκα, υπεύθυνο σχεδιασμού της Educartoon,
Κώστα Αγγελάκο, επίκουρο καθηγητή του Ιονίου Πανεπιστημίου και διευθυντή της Νέας Παιδείας,
Μιχάλη Κουντούρη, σκιτσογράφο,
Ελένη Ορνεράκη, Υπεύθυνη Δημοσίων Σχέσεων στο Εργαστήριο Ελευθέρων Σπουδών Ορνεράκης,
Νατάσα Μερκούρη, φιλόλογο, μέλος του ΔΣ της Νέας Παιδείας,
Αλεξάνδρα Αραγιάννη, ιστορικό – μεταπτυχιακή φοιτήτρια του Π.Μ.Σ. «Ιστορική έρευνα, Διδακτική και Νέες τεχνολογίες» (Ιόνιο Πανεπιστήμιο).

Η τελετή απονομής των βραβείων και των επαίνων θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο, 1 Φεβρουαρίου 2014, στις 11.00, στο Ίδρυμα «Μιχάλης Κακογιάννης», Πειραιώς 206, Ταύρος, Αθήνα (αίθουσα κινηματογράφου).
To Εργαστήριο Ελευθέρων Σπουδών Ορνεράκη, θέλοντας να στηρίξει και να επιβραβεύσει τα νέα ταλέντα, αθλοθέτησε τα βραβεία και τους επαίνους ως εξής :
Για το Γυμνάσιο
Βραβεία : 100% έκπτωση για όλα τα σεμινάρια που διοργανώνει το Εργαστήριο Ελευθέρων Σπουδών Ορνεράκη
Έπαινοι : 50% έκπτωση για όλα τα σεμινάρια που διοργανώνει το Εργαστήριο Ελευθέρων Σπουδών Ορνεράκη
Για το Λύκειο
Βραβεία : Πλήρης υποτροφία για το πρώτο έτος φοίτησης στον τομέα εφαρμοσμένων τεχνών ή 100% έκπτωση για όλα τα σεμινάρια που διοργανώνει το Εργαστήριο Ελευθέρων Σπουδών Ορνεράκη
Έπαινοι : 50% έκπτωση για όλα τα σεμινάρια που διοργανώνει το Εργαστήριο Ελευθέρων Σπουδών Ορνεράκη
*Περισσότερες πληροφορίες θα δοθούν κατά την ημέρα της βράβευσης καθώς και στις ιστοσελίδες της Educartoon και τηςNέας Παιδείας.

Όλοι οι μαθητές θα λάβουν κατά την διάρκεια της απονομής έντυπο υλικό από την Αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα.

ΓΕΛΟΙΟΓΡΑΦΙΑ
ΓΥΜΝΑΣΙΟ
ΒΡΑΒΕΙΑ
Δημήτριος Αποστολίδης, 13ο Γυμνάσιο Λάρισας
Άννα Σφακιανάκη, Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Ηρακλείου
Ηλίας Κυριακόπουλος, 2ο Γυμνάσιο Φλώρινας
ΕΠΑΙΝΟΙ
Κωνσταντίνος Βενιανάκης, Γυμνάσιο Αλικιανού
Φωτεινή Παπασπύρου, 3ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων
Παναγιώτης Παπαγιαννόπουλος, Εκπαιδευτήρια Δούκα
Ανδρέας Δρυμιώτης, Εκπαιδευτήρια Δούκα
Σουζάνα Ούστα, Εκπαιδευτήρια Δούκα
Χριστίνα Γιανναδάκη, 11ο Γυμνάσιο Ηρακλείου Κρήτης
Παρασκευή Καραγιαννάκη, 11ο Γυμνάσιο Ηρακλείου Κρήτης
Αθηνά Θεοφίλου, Κολέγιο Αθηνών
Αργυρώ Χατζηελευθεριάδου, Κολέγιο Αθηνών
Ειρήνη Νεγιάννη, 3ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης «Δόμνα Βισβίζη»
Γεωργία Τομπούλογλου, Γυμνάσιο Νέων Επιβατών
Ιωάννα Μακρυπούλια, 2ο Γυμνάσιο Κω
Άγγελος Φοίβος Αποστόλου, 5ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων
Χρήστος Δαλκυριάδης, 3ο Γυμνάσιο Κομοτηνής
Πάτρα Σκαμπέλα, Ιδιωτικό Γυμνάσιο Στέγκα
Μαριάννα Λεμπέση, 9ο Γυμνάσιο Νίκαιας
Διονύσιος Φωτεινάκης, Γυμνάσιο Κορώνης Μεσσηνίας
Νικόλαος Νούλης, 3ο Γυμνάσιο Άργους
ΛΥΚΕΙΟ
ΒΡΑΒΕΙΑ
Αρχοντία Παπαγεωργίου, 2ο ΓΕΛ Κατερίνης
Κωνσταντίνα Μαυροειδή, ΓΕΛ Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης Σαπών
Καλλιόπη Αποστολοπούλου, 3ο ΓΕΛ Πύργου «Pierre de Coubertin»
ΕΠΑΙΝΟΙ
Κωνσταντίνος Κοτενίδης, 3ο ΓΕΛ Ζωγράφου
Νικόλαος Μαυρίδης, 3ο ΓΕΛ Βέροιας
Ιωάννης Αριδάς, ΓΕΛ Μεγαλόπολης
Θεοδώρα Παληού, Λύκειο Μονάχου
Ειρήνη Μπέσιου, 3Ο  ΓΕΛ Βέροιας
Θωμάι Ενιγιάντ, 1ο ΕΠΑΛ Καβάλας
Θεόφιλος Παπαδόπουλος, ΓΕΛ Ανατολής Ιωαννίνων
Σταύρος Γερακάρης, 5ο ΓΕΛ Καλαμάτας
Ιωάννα Λιόλιου, Δέσποινα Μαζγαλτζίδου, Μαρκέλα Μένγκα- 1ο ΓΕΛ Καστοριάς
Μανώλης Καλλιντέρης, 2ο ΕΠΑΛ Ν. Φιλαδέλφειας Αττικής
Αγγελική Βλάχου, 2Ο  ΕΠΑΛ Ν. Φιλαδέλφειας Αττικής
Περικλής Κουλιφέτης, Αριστοτέλειο Κορινθιακό Εκπαιδευτήριο
Δάφνη Κεσκενίδου, 2ο ΓΕΛ Κατερίνης
Αθηνά Πολυζώη, 1ο ΕΠΑΛ Χαλανδρίου
Έλενα Κόττα, 46ο Λύκειο Αθηνών
Κωνσταντίνος Αργυρίου, 1ο ΓΕΛ Ελασσόνας
Στέλλα Στεργιάδου, Πρότυπο Πειραματικό ΓΕΛ Ιωνιδείου Σχολής Πειραιά


ΚΟΜΙΚΣ
ΓΥΜΝΑΣΙΟ
ΒΡΑΒΕΙΑ
Μαρία Μαρκαντωνάτου, Συμέλα Παπαδογιαννάκη, Μιχαήλ Σταμάτης, Ελένη Χατζηκομνηνού – 3ο Γυμνάσιο Χαϊδαρίου
ΕΠΑΙΝΟΙ
Γιάννης Ελευθεριάδης, Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης
Νικόλαος Αθανασιάδης, Δημήτριος Τασιόπουλος, Νικόλαος Τραγγανίδας, 3ο Γυμνάσιο Κορυδαλλού
Κωνσταντίνος Σώζιος, 7ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων


ΛΥΚΕΙΟ
ΕΠΑΙΝΟΙ
Ηλίας Καραβάνης, Μουσικό Σχολείο Ξάνθης
Δήμητρα Καζή, ΓΕΛ Κυπαρισσίας
Ευαγγελία Μυλωνίδου, Χριστίνα Σταυροπούλου, Κορίνα Χατζηγεωργίου – 2ο ΓΕΛ Ελευθερίου Κορδελιού.

Οι διοργανωτές ευχαριστούν  θερμά τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς  των σχολείων που συμμετείχαν στο διαγωνισμό για το ενδιαφέρον τους.

Δεν υπάρχουν σχόλια: